• Psychologické okienko

Kto je školský psychológ?

Školský psychológ vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného psychologického poradenstva, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach; vykonáva aj odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných, partnerských a ďalších sociálnych vzťahov. Poskytuje psychologické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení. Školský psychológ je zamestnancom školy, a teda je každodenne v priamom kontakte so žiakmi, čo mu umožňuje lepšie poznať žiakov. Dôležitý je vzťah dôvery. Osloviť školského psychológa môžete kedykoľvek osobne alebo mailom pri malom, či väčšom, akomkoľvek probléme. Problémy môžu byť rôzne, môžu sa týkať učenia, pozornosti, vzťahov v triede či s učiteľmi alebo majú osobné problémy a rôzne krízy, s ktorými si nevedia poradiť. Závažnejšie problémy sú vždy konzultované s rodičom žiaka a spoločne sa snažíme nájsť vhodné riešenie. Osloviť školského psychológa môžu všetci – žiaci, rodičia i učitelia.Práca školského psychológa sa riadi Etickým kódexom školského psychológa.

Konkrétnou náplňou práce školského psychológa je činnosť:

Poradenská – poskytuje konzultácie žiakom, rodičom, učiteľom. Poradenstvo sa týka rôznych oblastí, napr. voľba povolania, výchova, správanie. Pomáha žiakom a rodičom v rôznych oblastiach, ktoré majú dopad na výchovno-vzdelávací proces. Úzko spolupracuje s výchovným poradcom (voľba povolania a strednej školy).

Preventívna – pozoruje žiakov v triedach za účelom odhalenia problémových žiakov. Realizuje rôzne programy, ktorých cieľom je predchádzať vzniku rôznych problémov. Deti sa učia rozpoznávať emócie, vedieť o nich hovoriť a hlavne vcítiť sa do situácie iného.

Intervenčná – v spolupráci so zainteresovaným stranami (žiak, rodič, učiteľ, výchovný poradca) sa snaží eliminovať negatívne prejavy správania u žiaka a posilniť jeho pozitívne stránky. Tiež pomáha rodičom, aj učiteľom pri spracovaní ich postojov a prežívania, ktoré sa u nich objavujú v súvislosti s nežiaducim správaním ich dieťaťa/žiaka. Pracuje tiež s triednymi kolektívmi, aby doviedol žiakov k akceptácii „inakosti“ a pochopeniu toho, že každý z nás je dobrý v niečom inom. Snaží sa posilniť pozitívny vzťah žiakov ku škole a školskému učivu.

Diagnostická – pomocou psychodiagnostických metód (orientačná psychodiagnostika) poznáva osobnosť žiaka, jeho schopnosti, záujmy. Aj tie mu pomáhajú pri práci so žiakom. Následne môže posilňovať pozitívne správanie a vlastnosti a redukovať tie negatívne.

Rady_pre_ziakov__ako_sa_efektivne_ucit(2).docx

Ako_sa_ochranit_pred_sikanovanim.docx